Tри книги што треба да ги прочитате пред да излезе филмската верзија

0

Во последните месеци во 2019. очекуваме неколку филмски премиери кои што ќе ви  го одземат здивот, а се базирани на книги. Тие се современите бестселери, но и класици од минатите времиња. Пред да ги погледнете филмовите кои ќе се појават во зима, ви предлагаме да ги прочитате книгите, да го утврдите материјалот и да ги создадете вашата очекувања за нивната адаптација на екранот.

“The Goldfinch”, Donna Tartt

Овој филм во 2014. ја освои Пулицеровата награда, така што очекуваме филмот да биде уште подобар и да ве освои. Книгата го следи животот на Тео Декер, водејќи не низ случките на њујоршкиот Upper East Side и мистериозните продавници на антика на Гринич Вилиџ, низ сјајот на Лас Вегас до каналите на Амстердам. Во главните улоги се појавуваат Никол Кидман, Сара Паулсон и Фин Волвхард.

Little Women”, Louisa May Alcott

Уште од кога излезе трејлерот пред неколку дена интернетот e блокиран. Имињата како Ема Вотсон, почитуваниот Тимотеј Халамет и Мерил Стрип беа меѓу главните улоги, а ние дефинитивно го ставаме овој легендарен роман на американскиот писател Луис Меј Алкот на списокот за задолжително читање.

А milion little pieces”, James Frey

Оригинално е претставена како биографијат, а на Фреј, ова книга предизвика голема полемика во книжевните кругови, иако книгата се покажа делумно измислена. Тоа не би било голем проблем доколку во самата книга не се наоѓа чувствителна тема. Во секој случај, книгата беше бестселер, а адаптацијата на екранот ќе ни донесе голема имиња како Били Боб Тортон и Чарли Хумана.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот