Неколку интересни факти за една од најсреќните земји во светот

0

Замислете место за живеење каде што ќе бидете среќни, без поголем стрес и нервози. Една од тие земји е Исланд. Земјата има популација од 358,780 жители, каде што вратите од домовите се секогаш отклучени и децата можат слободно да останат без родителски надзор додека си играат надвор.

 • Јазикот не е променет речиси воопшто уште од 12 век.
 • Исланд го има еден од најнапредните закони за човекови права во светот
 • Има бесплатно образование
 • Не постојат приватни медицински установи
 • Централното греење е бесплатно
 • Секој жител има пристап до генеалошка база на податоци во секое време.
 • Не постои војска.
 • Речиси никој не пие алкохол и не пуши цигари.
 • Градоначалникот на Рејкјавик пред да биде на функција бил стендап комичар, панк-рок музичар и такси возач.
 • Дел од познатите филмови се снимани тука – Game of Thrones, Star Wars, Thor, и Interstellar.
 • Има комитет кој одлучува како ќе се вика новороденчето.

Дали би сакале да живеете во Исланд?

 

Извор: Brightside.me

При објавување на  материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.