Зошто треба да пиете сок од цвекло секој ден?

0

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана.

Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот.

Спречува оштетување на келиите и слободните радикали во организмот.

Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта.

Дава дополнителна енергија, затоа е особено добро за спортистите.

Само една чаша на ден го регулира крвниот притисок.

Содржи магнезиум, па затоа се препорачува за луѓе кои се повеќе изложени на стрес.

Помага при варењето на храната и ги чисти цревата.

Го зајакнува имунитетот и организмот полесно се бори со инфекциите.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.