Зошто е „Црн петок“?

0

Црн петок е термин кој датира од 1960 година, секогаш е еден после Денот на благодарноста во САД. Иако не е признат како официјален американски празник, многу вработени имаат слободен ден во име на тоа, освен оние кои работат во трговијата на мало.

Како се случило сè? Трговците сфатиле дека има начин како да придобијат поголем број купувачи, ако во еден ден ги намалат цените на производите од вообичаените попусти кои ги имаат во текот на годината.

Всушност, ова е денот кога почнува божиќниот шопинг и трае до 24 декември, ден пред Божиќ.

Со текот на годините оваа пракса сe раширила низ целиот свет, а е актуелна и кај нас.

15218472_10211830266699948_1203375113_n

Во овој Црн петок има огромни намалувања на производите, цените се едноставно неодолови. Денеска во сите поголеми маркети можете да ги добиете производите на Кожувчанка, Синалко Кола 1,5л и Синалко Кола Зеро 1.5L по специјални цени, пониски за 30%!!!

15151460_10211830266739949_492068142_n

 

Побрзајте, не ја пропуштајте оваа неверојатна понуда и подгответе се за празниците кои претстојат.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.