Зоолошка во која луѓето се во кафези, а животните шетаат слободно

0

Зоолошката градина “Лехе” која се наоѓа во Кина е една од ретките во светот каде луѓето ја разгледуваат со возила.

Причината за тоа е фактот што овде животните се тие кои шетаат слободно, а луѓето се возат во кафези за да ги видат.

Во возилата има мал отвор низ кој луѓето можат да им даваат храна на тигрите, мечките и другите жители на зоолошката.

3007B28F00000578-3393689-image-a-14_1452512164436__1471071103_77.28.149.60

Таму може да се најдат и ретки видови на животни како бели и бенгалски тигри.

Службеник во зоолошката градина изјавил: “Сакавме на нашите посетители да ум овозможиме да го почувствуваат возбудувањето во ситуација кога би ги бркала голема мачка, но притоа ризикот да биде отстранет”, пренесува Дејли Меил.

3007E1E900000578-3393689-image-a-10_1452512153944__1471071175_77.28.149.60

Ова место е вистински хит меѓу туристите и билетите за влез се распродадени 3 месеци однапред.

Според нив, ова е похуман пристап кон животните кои живеат во заробеништво.

3007B25300000578-3393689-image-a-8_1452512146807__1471071203_77.28.149.60 3007B24100000578-3393689-image-a-2_1452512117793__1471071120_77.28.149.60

3007B27600000578-3393689-image-a-5_1452512144744__1471071142_77.28.149.60

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот