Завршуваат Мајските оперски вечери

0

Вечер, во МОБ, со изведба на Вердиевата „Аида“ , завршуваат 44 Мајски оперски вечери. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Иво Липановиќ од Хрватска. Ќе настапи интернационална солистичка екипа во која насловната улога ќе ја игра  првенката на Македонската опера и балет Весна Ѓиновска-Илкова.

На програмата на овогодинешниот фестивал се најдоа настани, од кои десет за возрасна публика, а пет во едукативна програма за децата, Мали мајски оперски вечери.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот