Време е да се разбудите – плејлиста за добро утро

0

Не се сите луѓе утрински личности кои можат веднаш да се разбудат и да го сакаат животот. Токму затоа, системот Spotify во соработка со еден психолог кој го проучувал однесувањето при слушање музика на Универзитетот во Кембриџ и на Сити Универзитетот во Њујорк, ја креирале ултимативната Wake up плеј листа.

Плеј листата е научно дизајнирана за оние личности кои се намуретни наутро и кои освен себе не сакаат никого да видат во моментот на отворање на очите. Според Spotify системот, песните се движат од “Lovely Day” на Bill Withers до “Wake Me Up” на Avicii.

Сите песни имаат една карактеристика која ги врзува – да стануваат од кревет заради позитивната лирика содржана во нив, јакото темпо и просечни отчукувања во една минута кои се движат од 100 до 130, како и бавно приближување кон рефренот на песната.

Науката покажала дека музиката има влијание врз луѓето – емотивно, психолошко како и тоа дека влијае дирекно на умот. Песна како ‘Viva La Vida’ на Coldplay дава позитивна енергија која ќе ви помогне да се разбудите побрзо и да бидете активни и енергични во текот на целиот ден.

girl-dancing-with-headphones-on-music-credit-istock-146816384

Еве ги песните со кои полесно ќе се разбудите утринава:

“Viva La Vida” – Coldplay

“Elevate” – St. Lucia

“Downtown” – Macklemore and Ryan Lewis ft. Eric Nally, Melle Mel, Kool Moe Dee & Grandmaster Caz

“Lovely Day” – Bill Withers

“Wake Me Up” – Avicii

“Can’t Sleep Love” – Pentatonix

“Confident” – Demi Lovato

“Wake Up” – Arcade Fire

“Love Myself”- Hailee Stienfeld

“Money On My Mind” – Sam Smith

“I Can’t Help It” – Esperanza Spalding ft. Joe Lovano

“Come And Get It” – John Newman

“Ain’t Nobody (Loves Me Better)”- Felix Jaehn ft. Jasmine Thompson

“Feel Right” – Mark Ronson ft, Mystikal

“Rather Be” – Clean Bandit ft. Jess Glynne

“Walking On Sunshine” – Katrina and the Waves

“On Top Of The World” – Imagine Dragons

“Reflections” – MisterWives

“Warm Blood” – Carly Rae Jepson

“Hit the Quan” – ilovememphis

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.