Видео рецепт: Домашни ќебапи

0

Погледнете го видеото за да дознаете како да подготвите вкусни домачни ќебапи со мала помош на нашиот Делимано Ќебапомат!

Состојки

 • 300 гр. јунешко
 • 200 гр. свинско
 • 1 лажица сол
 • 1/3 лажичка
 • црн бибер
 • 1 јајце
 • 2 лажици презла
 • 1/3 лажичка сода
 • 2 лажици масло
 • 1/2 кромид
 • 2 чешниња лук
  Подготовка Чекор 1: Сите состојки измешајте ги во поголем сад, да добиете хомогена смеса.

  Чекор 2: Со помош на Делимано Ќебапоматот, обликувајте ги ќебапчињата.

  Чекор 3: Додадете малку маслиново масло на Грил тава и пржете ги ќебапите рамномерно сд сите страни.

  Чекор 4: Сервирајте!

  СОВЕТ: Одличен додаток за ќебапите е кромид и буковец.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.