Видео рецепт: Пилешко во сос од ореви

0

Време е за ручек, а денешниот Топ Шоп рецепт е превкусен: Пилешко во сос од ореви.

Подготовка:

Чекор 1: Во мало тавче ставете ги оревите и сусамот да се потпечат.

Чекор 2: Пилешкиот стек исецкајте го на коцки, пропржете го на загреано масло и зачинете. Извадете го на страна и оставете да се олади.

Чекор 3: Во Нутрибулетот сомелете ги оревите и сусамот.

Чекор 4: Во тавата од месото додадете го путерот, брашното и мелените ореви и сусам. Додадете го млекото и мешајте додека не добиете сос кој наликува на бешамел. Додадете павлака за готвење, мед, сол и пилешкото месо. Оставете да се загрее до степен на вриење и тргнете од оган.

Чекор 5: Сервирајте!

На здравје.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот