Видео рецепт: Блондис колачиња

0

Фичо ќе прави едноставен колач, кој е со посветла боја од популарните Браунис, па се нарекува Блондис.

Состојки

1½ шолја кафеав шеќер Мусковадо
1/2 шолја растопен путер
2 големи јајца
малку екстракт од ванила
1 ½ шолја сенаменско брашно
1/2 лажичка прашак за пециво
1/2 лажичка сол

Подготовка

Чекор 1: Во сад за матење ставете ги шеќерот, путерот, јајцата и екстрактот. Јајцата малку изматете ги пред да ги додадете во смесата. Мешајте убаво да се спои смесата.

Чекор 2: Во помал сад измешајте ги брашното, прашокот и солта. Измешајте ги двете смеси во една изедначена смеса.

Чекор 3: Истурете во тавата и покријте со парчиња чоколадо. Печете на 175 степени, 25 минути.

Чекор 4: Сервирајте!

Рецептот е преземен од moirecepti.mk

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот