Ви претставуваме топ 5 коктели наменети за мажи

0

Коктелите се одлично летно освежување.

Коктелот е мешан пијалок кој обично се прави со дестилиран пијалак (како : џин, ракија, водка, виски, текила или рум), кој се меша и со други состојки.
Коктелите содржат еден или повеќе видови ликер, сок, овошје, сос, мед, млеко или павлака, кафе, зачини или други ароми. Тие варираат во нивните состојки по волја на коктел мајсторот кој ги подготвува, но исто така огромно влијание има и регионот каде се приготвуваат. Два коктела може да го имаат истото име, но вкусот може да биде многу различен поради разликите во тоа како се подготвуваат овие пијалоци.

Следниве 5 коктели се наоѓаат на листата на пијалоци кои секој вистински маж мора да ги познава. Ништо не е попривлечно отколку маж кој ги познава пијалоците и има истенчен вкус, особено за коктелите.
Од безвременски класици, до нови пресврти направени од некои од најпознатите коктел мајстори, Juice bar од Скопје, кој е познат по врвните коктели презентира 5 од нив кои задолжително треба да се пробаат ова лето.

 1. Long Island 

 

 

 

 

 

 

СОСТОЈКИ:
• текила
• вотка
• џин
• бел рум
• трипл сек
• sour mix
• Кока Кола

2. Blue Frog 

СОСТОЈКИ:

 • вотка
 • рум
 • џин
 • текила
 • трипл сек
 • Blue Curacao
 • Red Bull

3. Adios Motherfucker

СОСТОЈКИ:

 • вотка
 • рум
 • текила
 • џин
 • ликер од Blue Curacao
 • sweet and sour mix
 • 7-up soda

4. Devil’s Ice Tea 

СОСТОЈКИ:

 • вотка
 • рум
 • џин
 • текила
 • трипл сек
 • sour mix
 • Спрајт
 • Absinthe
 • Puschkin Red

5. Whiskey Sour

СОСТОЈКИ:

 • виски
 • сок од лимон
 • шеќер

Појдете во Juice Bar и пробајте го вкусот на овие одлични освежителни пијалоци.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот