16 C
Skopje, MK
Friday, September 25, 2020
Тагови јајца

Таг: јајца

Црвено-бело-дебело…Има нешто посебно во традицијата на фарбање јајца

Има нешто посебно во традицијата на фарбање јајца. Станувањето наутро, возбудата кога ќе биде готово првото јајце пред изгрејсонце... Да бидам искрена, во минатото многу...

Вкусната кујна на Британците

Иако Британците важат за рамнодушен народ, сепак тие имаат посебен однос кон храната. Нивната кујна драстично се разликува од медитеранската, но, сепаk доволно е...

За што се може да се употреби солта?

Тешко дека можеме да јадеме одредена храна без да ја посолиме. Но, солта, освен во оброците може да ја употребиме и за други работи...

Поинакви идеи за украсување на велигденските јајца

Се наоѓаме на самиот праг пред најважниот верски празник во православниот календар Велигден. Христијанските верници на овој ден го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог...

Со каков оброк го почнуваат денот нутриционистите?

Сите добро знаеме дека појадокот е најважниот оброк што задолжително треба да го внесеме во текот на денот. Избегнувањето на појадокот е најголемата грешка, а...

Легендите за црвените велигденски јајца

Обичајот вели дека првите јајца кои ќе бојадисаме за Велигден треба да се црвени. Но, зошто токму во црвена боја? Имено, се смета дека...

Нова техника за најубави велигденски јајца

Големиот празник Велигден полека наближува, а овој период е идеален да почнете да размислувате како ќе ги обоите јајцата. Дури и традиционално да применувате некоја...

Како настанала познатата Цезар салата?

Сите ја сакаме популарната Цезар салата, одлична комбинација на вкусни и хранливи состојки. Иако името на салатата не асоцира на римскиот император Цезар, сепак...
- Advertisement -