18 C
Skopje, MK
Monday, September 21, 2020
Тагови храна

Таг: храна

Магдонос за здравје и вкусно јадење

Старите Грци магдоносот го сметале за света билка и победниците на Олимписките игри ги украсувале со него, Римјаните пак со магдонос ги хранеле гладијаторите...

Солено, слатко, луто или… Храната го открива вашиот карактер!

Дали знаете дека храната која што најчесто ја консумирате го открива вашиот карактер? Истражувањето спроведено во Америка, во кое учествувале повеќе од 18 илјади испитаници,...

Што го чисти организмот и е одличен избор на храна по...

По новогодишните прослави следи кратка пауза пред Божиќ кога повторно не очекува богата трпеза. Нутриционистот Бранислава Мирковиќ советува како да го исчистите организмот по...

Кинеско пилешко

Прекрасен и вкусен кинески рецепт, кој заради формите, боите и зачините, има доста специфичен и изразен вкус, кој е карактеристичен за кинеската храна. Состојки 250...

Креативни и неодоливи празнични колачиња

Новогодишните празници се одлична можност да ја истражите својата креативност, на секое поле. Дали тоа ќе бидат уникатни рачно изработени украси, честитки или декорации...

Мусака – македонски специјалитет подготвен на повеќе начини

Македонија е земја со богата историја. Покрај своите природни убавини и историски градби кои можат да се посетат, на туристите им нуди и изобилие...

Супа богата со витамини со која ќе намалите 2 килограма за...

Постои причина зошто цвеклото е едно од најздравите продукти во светот. Нискокалорично, богато со железо и одлично за анемични луѓе. Содржи протеини, заситува и дава...

Неколку начини како да се заштитиме од загадувањето на воздухот

Последните години, како што температурите опаѓаат, така загаденоста на воздухот се зголемува до алармантно ниво. Состојбата никако да се подобри, а ние и оваа...

Кога правењето пита може да биде уметност

Кога луѓето уживаат во готвењето и кога ќе го зачинат процесот со малку креативност, резултатот може да биде вистинско ремек дело. Лорен Ко е специјалист...

3 работи кои треба да ги направите за време на продолжен...

Кога доаѓа викенд сите однапред правиме планови каде ќе прошетаме, дека ќе одвоиме време за себе и ќе наполниме батерии за наредната недела и...
- Advertisement -