25 C
Skopje, MK
Tuesday, October 15, 2019
Тагови франција

Таг: франција

Прованса, парче земја со рајска убавина

Провансае регион во југоисточна Франција на Медитеранот, кој се граничи со Италија. На регионот Прованса се простираат департаментите Вар, Воклиз , Устие на Рона,...

Гратче со четриесетина жители – вистински рај за душа

Мон Сен Мишел е мало гратче кое се наоѓа на карпест остров на еден километар од северниот брег на Франција, во устието на реката...

Европски дестинации кои се совршени за љубителите на вино

Традицијата на европското вино датира уште од времето на античките Грци, односно од осмиот век п.н.е. кога луѓето започнале да ја преработуваат виновата лоза...

Во Франција се отвори музеј посветен само на виното

Во Бордо неодамна е отворен музеј кој ќе биде омилено место на енолозите од Франција. Под името La Cité du Vin, во овој музеј...

Наполеон Бонапарта: Само во речникот на будалите го има зборот ’невозможно’

На 15 август 1769 во Ајачо, на островот Корзика, роден е големиот император Наполеон Бонапарт, како  второ дете (од вкупно осум) на Шарл Бонапарт и...

Кои се најтивките плажи во Европа?

За многумина од нас, плажите претставуваат најпопуларни места за одмор, каде можеме да уживаме во топлите сончеви зраци, песокот меѓу ножните прсти и релаксирачката...

4 тајни дестинации на Медитеранот

Медитеранот крие некои речиси непознати дестинации кои вредат да бидат откриени. Кои се четирите најголеми тајни медитерански места кои ќе ве фасцинираат со убавите плажи,...

ЕП 2016: Франција и Португалија ќе играат во финалето

Фудбалската репрезентација на Франција се пласира во финалето на петнаесеттото Европското првенство откако синоќа, во полуфиналниот меч во Марсеј ја победи селекцијата на Германија...

ЕП 2016: Велс и Португалија се борат за финале

Репрезентациите на Велс и на Португалија вечер ќе се борат за место во финалето на петнаесеттото Европско фудбалско првенство што се одржува во Франција. Португалија...

ЕП 2016: Домаќинот оди во полуфинале

Фудбалерите на Франција се последните полуфиналисти на Европското првенство што се одржува во нивната земја откако Исланд доживеа убедлив пораз од 5:2 во четвртфиналниот...
- Advertisement -