-1.1 C
Skopje, MK
Friday, January 17, 2020
Тагови училиште

Таг: училиште

Училишните униформи низ светот…

Во македонските училишта, униформите се вратија пред десетина година. Родителите сè уште дебатираат дали нивните деца треба да носат униформи или не, дали тоа...

Зошто децата имаат недостаток на концентрација и креативност?

За причината зошто денешните деца имаат проблем да се сконцентрираат и што е тоа што наставниците го прават погрешно во нивната работа со децата,...

Нешта кои сме ги учеле во училиште, а денес не се...

Науката се развива многу брзо и секојдневно води до нови откритија. Така, нешто што денес е вистинито и за кое постојат докази, утре може...

Како вашето дете успешно да ги надмине првите училишни денови?

Подгответе се себеси и детето за поаѓање на училиште: Пет најдобри совети за да ги надминете успешно првите училишни денови! За секое првоодделенче, поаѓањето во...

Животни лекции на кои не нè научија во училиште

Има животни лекции кои на училиште не можат да се научат. Покрај целокупното знаење кое го добивме од образованието, сепак, некои лекции животот нè...

Прв ден на училиште VS последен ден во средно

Учебната година започна пред неколку дена, на среќата на родителите и првачињата им немаше крај. Едните заради чувството на гордост оти нивните малечки пораснале,...

Училишта кои ќе ве натераат да посакате да седнете уште еднаш...

Училиштата се најчесто места кои децата ги потсетуваат на досада. Веројатно со право бидејќи изгледот не е многу креативен, владее некое сивило и монотонија,...

Прваче: Како да го подготвите детето за првиот училишен ден

Време е за враќање во школските клупи. За помалите децата можеби е време и за првото училишно доживување - прво одделение. По гледањето на телевизија...

Пламенка Трајковска – „Гудачки квартет во наше маало”, 4 концерти...

На 26 февруари во основното училиште "Лазо Ангеловски" ќе се оддржи првиот од четирите концерти на класична музика наменети за деца во организација на...
- Advertisement -