7 C
Skopje, MK
Saturday, April 4, 2020
Тагови туристи

Таг: туристи

Мусака – македонски специјалитет подготвен на повеќе начини

Македонија е земја со богата историја. Покрај своите природни убавини и историски градби кои можат да се посетат, на туристите им нуди и изобилие...

Љубаништа: Магична хармонија на природата која секогаш не враќа назад

Веруваме дека повеќето од вас низ семејните фото албуми имаат доста фотографии од летните одмори поминати со семејството во познатиот авто- камп Љубаништа крај...

Макао, кинескиот Лас Вегас

Денеска, Макао е една од најпосетените туристички дестинации во светот. Само во 2015 година, во него влегле околу 30 милиони туристи. До „азискиот Вегас“...

Гратче со четриесетина жители – вистински рај за душа

Мон Сен Мишел е мало гратче кое се наоѓа на карпест остров на еден километар од северниот брег на Франција, во устието на реката...

Поранешен затвор во Италија станува туристичка атракција

Горгона е место кое некогаш претставувало затвор во кој биле сместени околу 70 престапници, а островот го населувале уште приближно толку жители. На затворениците им...

Чудни обичаи и факти за најпознатите туристички дестинации

Туристите често се изненадени од некои локални обичаи и навики кои се праактикуваат во земјите каде што тие патуваат. Еве неколку чудни факти и...

Архитектонско чудо во Кина- спектакуларен Лотус центар

Лотус центарот е модерно архитектонско чудо кое се наоѓа во кинескиот град Wujin. Во вештачкото езеро, кое се наоѓа во самиот центар на градот,...

Мали лаги кои ги кажуваат туристите

Лето е, а одморите се најчеста тема на разговор, како дома така и со пријателите. Планови се кројат за добра забава, флертување, нови љубовни романси...

4 тајни дестинации на Медитеранот

Медитеранот крие некои речиси непознати дестинации кои вредат да бидат откриени. Кои се четирите најголеми тајни медитерански места кои ќе ве фасцинираат со убавите плажи,...

Острови обоени во зелено – Фарските Острови

Фарските Острови се група на острови во Атлантскиот Океан, помеѓу Шкотска, Норвешка, и Исланд. Тие се автономен регион на Кралството Данска од 1948 година. Фарските...
- Advertisement -