1 C
Skopje, MK
Sunday, December 9, 2018
Тагови технологија

Таг: технологија

Постои апликација која ги спречува децата да ги игнорираат пораките од...

Британецот Ник Херберт смислил и креирал апликација „ReplyASAP“ која автоматски го заклучува мобилниот телефон на децата се додека не одговорат на пораките од нивните...

Дали вашите деца се подготвени да се соочат со предизвиците на...

Дефектологот Маја Невчевска – Станкоска советува како родителите да се справат со најголемиот проблем во 21 век - влијанието на технологијата во детскиот живот и развој.  Се...

Технологии предвидени од писателот Жил Верн

Францускиот писател Жил Верн во деветнаесеттиот век ги напиша епските дела како „Околу светот за 80 дена“, „Патување во центарот на Земјата“, како и...

Технолошки маки од минатото

Технологијата се развива со огромна брзина, односно додека да трепнете веќе има некој изум. Но, одредени технолошки поради високата цена кај нас дојдоа малку...

Како нашите баби ги толкуваа соништата

За разлика од денес, кога скоро сите информации и одговорите на сите прашања ни се достапни на интернет, пред педесетина години тоа не било...

Најпаметните кујнски апарати

Кујнските иновации цело време се појавуваат на пазарот, а ние овој пат ви ги претставуваме најновите и најпаметни кујнски производи кои секако ќе бидат...

Факти кои не сте ги знаеле за Google

Од идеја до реализација треба посветеност, верба и многу енергија. Основачите на Google, Лери Пејџ и Сергеј Брин приказната ја започнуваат неофицијално во јануари 1997 на...

Гугл на моето детство

Денешните деца сите информации кои им се потребни, ги бараат на интернет. Ретко читаат. Често играат видео-игри. Немаат книга која им е света, со...

Замислeте дека може да гледате три пати подобро со помош на...

Новиот изум, бионичките леќи, кои со само осумминутен хируршки зафат се вградуваат во очите, во иднина ќе бидат одлична замена за очилата и контактните...

„Излечете“ ја опседнатоста со мобилните телефони

Последниве неколку години сведоци сме на голем технолошки напредок во светот на мобилните телефони и слична опрема (таблети, рамки за слики, и слично). Луѓето...
- Advertisement -