17 C
Skopje, MK
Wednesday, February 20, 2019
Тагови спорт

Таг: спорт

Инвестиции во спортот во РМ – тема на вчерашната дебата на...

Вчера во организација на Центарот за едукација и менаџмент во спортот ЦЕМС се одржа дебата на тема инвестициите во спортот во РМ на која...

ИНТЕРВЈУ: Христијан Бузалковски, професионален мотоциклист кој го вози патот до успехот

Млад, незапирлив и успешен - Христијан Бузалковски е професионален мотоциклист кој иднината ја гледа на врвните МотоГП шампионати. Разговаравме за неговите почетоци во брзинскиот мотоциклизам,...

Започна сезоната на зимски спортови, време е за скијање !

Скијањето има историја од скоро пет милениума. Иако модерното скијање еволуирало од почетоците во Скандинавија, се смета дека се практикувало повеќе од 100 века...

Ублажете го процесот на мозочното стареење

Природно е кога човекот старее, неговите когнитивни функции да се намалуваат, па сите се стремиме да ја подобриме функцијата на мозокот во тој процес. Сигурно...

Возењето велосипед не прави ментално посилни

Истражувањата имаат покажано дека, возењето велосипед на дневна база не е здраво само за вашето тело, туку и за вашиот мозок. Ако одите на...

Кога е најдобро време за вежбање, наутро или навечер?

Планирате ли да ја промените рутината за вежбање? Можеби сакате да направите распоред за себе од кои ќе добиете многу бенефиции. Доколку често губите време...

Како настанала кошарката?

Старите народи на Централна Америка, Маите, Инките и Ацтеките, религиозните церемонии во чест на богот на Сонцето ги облежувале со игри со топка. Со ископувањата...

Најдобрите спортски цитати на сите времиња

Сите обожуваме да споделуваме мудрости, цитати или коментари од познати личности без разлика дали се работи глумци, модни дизајнери, мотивациони тренери или пак спортисти....

Зошто е добро да вежбаме во природа?

Редовното вежбање позитивно влијае на здравјето и целиот организам, а истражувањата покажаа дека резултатите се уште подобри ако вежбате на отворено. Се подобрува расположението Студиите покажуваат...

FIT UP ИНТЕРВЈУ: ЕЛИ ЈАКОВСКА, НАЈДОБРИОТ СТРЕЛЕЦ НА ШАМПИОНОТ ФК...

22 годишната Ели Јаковска е најдобриот стрелец на ЖФК СЦ Истатов, новиот шампион на Македонија во женски фудбал. Родена во Пробиштип, студира туризам и...
- Advertisement -