32 C
Skopje, MK
Tuesday, August 11, 2020
Тагови пријатели

Таг: пријатели

6 типови на луѓе со кои не треба да бидете пријатели

Грчкиот филозоф Епикур цврсто верувал во идејата дека пријателите постојат за да ни ги овозможат нештата кои вообичаено не можеме самите да си ги...

Со пријателите е пријатно да се разговара, со непријателите е корисно

Психотерапевтот Др. Михаил Литвак, еден од најпознатите на меѓународно ниво ни открива неколку психолошки совети како да бидете најдобар пријател на себеси... Имено, Др. Михаил...

Некои пријатели не се вистинските…

Нова британска студија покажа дека половина од нашите пријатели не ни се баш вистински и не сметаат дека сме им пријатели. Истражувањето во кое...

Науката ги открива причините зошто луѓето ве бришат од Фејсбук

Старото правило според кое треба да избегнувате политички разговори со семејството и пријателите се покажува точно и во случајот на Фејсбук пријателствата. Новата студија...

Со какви луѓе не се оди на одмор?

Невозможно е да речете дека познавате некој се додека не поминете повеќе од 72 часа со таа личност. Првото патување со некој пријател може значително...

30 лекции за 30 години живот

Имам триесет години. Не се плашам да ги кажам своите години. Горда сум на нив. Ги сакам. Ме научија на многу важни лекции, лекции кои...

За што разговараат мажите со своите пријатели?

Една жена секогаш знае за што зборуваат останатите жени. Но, што е со мажите? Додека ние разговараме за шопинг, проблемите дома, во врската и...

Зошто паметните луѓе имаат помалку пријатели

Британско – сингапурско истражување ја обработило темата за тоа како интелигенцијата влијае врз нашите социјални врски. Во ова истражување учествувале 15.000 луѓе на возраст...

Се осмелувате ли да бидете онакви какви што сте?

Чудно е времето во кое живееме. Cе чини дека се е наопаку. Не ги препознаваме вистинските вредности, имаме погрешни идеали, изместени се границите на моралот. Исто...

Кога пријателството ќе отиде предалеку

Неверството е неисцрпна тема - зошто еден од партнерите изневерил (или двајцата), што ги довело до тоа, како да се спречи, како на време...
- Advertisement -