32 C
Skopje, MK
Tuesday, August 11, 2020
Тагови овошје

Таг: овошје

Пет причини зошто портокалот е број 1 овошје за празниците

Ова освежувачко овошје претставува совршена ужина бидејќи е богато со минерали, витамин Ц и вода која не освежува, токму заради тоа и е добрeдојдено...

Есенска кошничка полна здравје

Бидејќи есента е време на настинки, треба да знаете како да ги победите. Потребен ви е само дел од есенската кошничка... И наместо да...

Зошто боровницата треба да биде дел од секојдневното мени

Дали знаевте дека заради многубројните здравствени предности  бобинките, се препорачува да се консумираат секој ден? Во свежата боровница можете да уживате во текот на летнат...

Подгответе здрави и вкусни салати за пет минути

Пазарите се преполни со овошје и зеленчук, ваше е само да ги посетите и да уживате во мирисите и вкусовите. Доколку шопската, грчката салата,...

Детоксикација на организмот во пет чекори…

Чистењето на организмот не е комплицирано доколку се придржувате до едноставните насоки и правила. И наскоро ќе бидете полни со енергија. Овошје - конзумирајте овошје...

Што значат броевите на налепниците од овошјето?

Кодовите на налепници ви кажуваат точно како се одгледува парчето овошје. Конвенционално одгледуваните производи имаат четири цифри на налепниците, органското овошје секогаш има петцифрен код...

Праската како природен лек

Плодот на праските е богат со витамин Ц и Б2, каротин и калиум. Поради тоа тие служат како природен лек за многу болести. Најдобро...

10 намирници кои го зголемуваат нивото на хемоглобин во крвта

Сигурно сте чуле за хемоглобин, но знаете ли која е неговата функција во организмот? Овој протеин и дава боја на црвените крвни клетки. Главна состојка...

Во кој дел од денот треба да се јаде овошје?

Oвошјето е одличен извор за здравје и енергија. Ова знаење ни го пренеле родителите уште како мали. Овошјето има дополнителни позитивни бенефиции доколку се конзумира...

Авокадото – едно од најздравите овошја

Авокадото кое уште се нарекува и алигаторската круша, потекнува од Средна Америка и Мексико и го има во повеќе од 80 сорти, поделени во...
- Advertisement -