19.7 C
Skopje, MK
Thursday, May 23, 2019
Тагови наука

Таг: наука

Опуштете се, научниците велат дека заборавањето е знак за интелигенција

Има луѓе кои особено се гордеат со своите одлични сеќавања, кои секако можат да бидат корисни во училиште или во социјални ситуации. Сепак, речиси...

Луѓето кои премногу размислуваат се всушност креативни генијалци

Невротичните луѓе кои премногу размислуваат имаат негативни мисли и емоции. Со секое споменување на зборот „создава“ кај нив тоа предизвикува низа негативни чувства: загриженост,...

Научниците тврдат дека за околу 17 години, ќе можеме да бидеме...

Вечен живот - тема на која компаниите како Гугл трошат милионски суми за да ја истражат. Научниците постојано се соочуваат со предизвици, иако досега...

Астролозите предупредуваат: Утре, 21 декември ”зимска краткоденица” ќе биде најлош ден...

Зимската краткоденица е астрономски феномен кој го означува денот со најкраток период на дневна светлина и најдолга ноќ во годината. Недостатокот на дневна светлина може...

Знаете ли дека две третини од луѓето ја наведнуваат главата надесно...

Човечкото тело е само по себе комплексна и чудесна појава. Науката постојано ни открива по нешто ново, а веруваме и дека има уште многу да...

Поинакви, интересни факти за соништата

Сонувањето е едно од најмистериозните и интересни искуства во нашиот живот. Одамна се мислело дека соништата се пораки од боговите. Ни денес не е непознат...

Каква енергија има твојата интелигенција?

Со години луѓето го мерат својот коефициент на интелигенција т.н IQ (ај-кју), за да добијат доказ за тоа колку се “паметни”. Во некои општествени кругови,...

Научниците открија мултидимензионален универзум во нашиот мозок!

Постојат работи во светот, за кои сме сигурни дека се случуваат, на пример, сонцето секогаш изгрева од исток, водата врие на 100 Целзиусови степени...

Отворените и креативните луѓе живеат во различна, сопствена реалност

Реалноста во која живееме е најмногу базирана на нашата перцепција. Не е новост кога ќе слушнеме дека секој човек живее во своја сопствена реалност...

Аурора Бореалис – појава која ќе ви го одземе здивот

Аурора Бореалис е неверојатна светлосна појава предизвикана од судири помеѓу гасови како што се кислород и азот и електрично наелектризираните честички ослободени од Сонцето...
- Advertisement -