3 C
Skopje, MK
Monday, January 21, 2019
Тагови мисли

Таг: мисли

Фројд: „Ги среќаваме само оние кои веќе постојат во нашата потсвест“

Познат по неговите теории за несвесниот ум и механизмите за заштита од потиснување, основачот на психоаналитичката школа за психологија Зигмунд Фројд со право ја носи титулата ''татко...

Надежта и желбата се нож со две острици

Решиле мислите да си играат со мене, баш кога ми треба сон и кога ми е потребно да си наполнам батерии за цела недела....

6 сурови реалности кои ќе ве направат посилни ако ги прифатите

Во животот секогаш ќе наидеме на тешкотии и препреки, а исто така и реалности кои не можеме да ги прифатиме и се измачуваме себеси. Сепак,...

„Прифатете ја промената, но не се одрекувајте од своите вредности.“ -Далај...

Далај Лама е титула дадена на духовните водачи на тибетскиот народ. Тие се дел од најновата школа за тибетски будизам - "Жолта шапка". Од времето...

Интуицијата е ваша супер моќ – искористете ја!

Интуицијата е нешто што сите го имаме на одредено ниво, но од некоја причина ретко обрнуваме внимание на тоа. По дефиниција, интуицијата е перцепција...

„Спротивно од љубовта не е омразата. Тоа е рамнодушноста. Ако ме...

Бри, Линет, Габи и Сузан - очајните домаќинки кои сите просто ги обожаваме. Иако од крајот на последната сезона се поминати многу години, популарноста на...

10 едноставни нешта на кои секоја жена треба да се потсети

Кога мислиме дека не сме доволно силни за да успееме во животот поради сите препреки, добро е да се потсетиме на одредени нешта и...

“Некои предизвикуваат среќа каде и да одат, други кога ќе си...

Оскар Фингал О'Флахерти Вилс Вајлд е роден во Даблин, Ирска на 16 октомври 1854 година. Тој се смета за еден од најплодните писатели во светот,...

Како да ги читате туѓите мисли?

Многу лесно! Само молчете и фаќајте забелешки, оставате ги луѓето да зборуваат. Говор на телото Кога некој е под стрес, челото му е собрано и изгледа...

10 лекции на Конфучие кои ќе ви го променат животот

Конфучие е еден од најголемите филозофи на сите времиња. Тој верувал дека со луѓето треба да владеат социјалните начела, правдата и искреноста, а не...
- Advertisement -