2 C
Skopje, MK
Tuesday, January 22, 2019
Тагови медитација

Таг: медитација

Научниците тврдат дека за околу 17 години, ќе можеме да бидеме...

Вечен живот - тема на која компаниите како Гугл трошат милионски суми за да ја истражат. Научниците постојано се соочуваат со предизвици, иако досега...

ВИДЕО: Медитација за љубов кон себе

Да се биде личност на оваа планета можеби е тешко. Се што ќе создадете сакате да биде совршено, но понекогаш надворешниот притисок може да...

Одберете хоби за да го намалите стресот

Живееме во брзо секојдневие, каде стресот се чини стана сосема нормална работа. Од поаѓањето на работа или училиште наутро, превозот до саканата дестинација, самиот...

Науката открива 6 хoбија кои ќе ве направат попаметни

Долго време се веруваше дека луѓето се родени со одредено ниво на интелигенција и дека најдоброто што можеме да го постигнеме е да се...

Медитација и јога на работното место-да или не?

Многу корпорации почнаа да ја застапуваат идејата за „духовност“ на работното место и да го трансформираат работниот простор. Успешните луѓе кои уживаат во материјалниот...

Медитацијата е поделотворна и од морфиумот

Две последователни американски истражувања од тим на психијатри,  покажаа дека медитацијата e подобра од морфиумот и другите лекови за намалување на болката. Морфиумот како...

Медитација: 9 причини да почнете да медитирате веднаш!

Со оглед на тоа дека јогата и медитацијата станаа вистински тренд последниве неколку години, а општо познато е дека луѓето многу полесно прифаќаат работи...

Како до поквалитетен начин на живот

До неодамна, научниците сметале дека одредени фактори се поврзани за општото здравје на човекот и не можат да се контролираат. Имунитетот, долговечноста, брзината на метаболизмот...

ИНТЕРВЈУ: Свами Ваишампајан, светски познат учител за јога и медитација!

Уметноста на живеењето (Art of living) е најголемата волонтерска мрежа во светот која спроведува социјални, културни и духовни активности со преку 350 милиони вклучени...

Јин јога: медитација за ослободување на сите емоции

Јин јогата е одлична техника за зголемување на физичката сила, а покрај тоа делува и на спиритуално ниво, опушта, го смирува телото и умот...
- Advertisement -