2 C
Skopje, MK
Tuesday, January 22, 2019
Тагови магија

Таг: магија

Кога новогодишната магија и љубовта ќе се спојат…

Во празничниот период се е магично, па секоја секојдневна појава и ситуација надополнета со новогодишните елементи делува уште попосебна. Љубовта е најубавото чувство на светот, ја подаруваме...

Внесете празнична магија во својот дом

Дојде периодот од годината кој со нетрпение го очекуваме - време да се украси домот и да си накити елката во духот на новогодишните...

Аурора Бореалис – појава која ќе ви го одземе здивот

Аурора Бореалис е неверојатна светлосна појава предизвикана од судири помеѓу гасови како што се кислород и азот и електрично наелектризираните честички ослободени од Сонцето...

Верувате ли во магија? Објаснување зад петте класични магични трикови

Вештината на магионичарот лежи во неговата/нејзината способност да ги “замрзнат” очекувањата на публиката за следниот нивни трик. Често ни изгледа дека магионичарите се способни...

Од каде доаѓа зборот „абракадабра“?

Кога се споменува зборот „абракадабра“, првата асоцијација е магионичар или некаков трик. Меѓутоа, изгледа дека во минатото овој збор имал многу поголемо значење, иако не...

Тајните на магијата и илузијата пристигнаа во Скопје

Никогаш не е доцна за малку магија во нашиот живот. Секогаш е добредојдена возбудата, адреналинот и неизвесноста кога станува збор за магионичарските перформанси и...

На буквата, на буквата М: Моќта дека можеме многу…

Понекогаш се заборавам и знам со часови да размислувам за убавината на одредени зборови. А зборовите од букви се составени, па размислувам и за...
- Advertisement -