11 C
Skopje, MK
Tuesday, October 23, 2018
Тагови интелигенција

Таг: интелигенција

Науката докажа: Интелигентните луѓе најчесто живеат во хаос

Неорганизирани сте, никогаш не знаете каде ви се клучевите, куќата ви е во хаос, сакате да играте видео игри? Добрата старана на сето ова...

Д-р Ранко Рајовиќ: 5 грешки на родителите кои го успоруваат развојот...

Познатиот Д-р Рајовиќ, специјалист за рано поттикнување на детска интелигенција, објаснува кои грешки на родителите влијаат негативно врз природниот развој на интелигенцијата кај детето. Родителите...

Ако жената покрај вас ги има овие 10 особини, никогаш не...

Луѓето во долги врски еден ден ќе стигнат до точка каде што треба да се запрашаат: Дали е ова навистина личноста со која сакам...

Каква енергија има твојата интелигенција?

Со години луѓето го мерат својот коефициент на интелигенција т.н IQ (ај-кју), за да добијат доказ за тоа колку се “паметни”. Во некои општествени кругови,...

5 детективски филмови кои ќе ве направат попаметни

Ако сте личност која сака да размислува за мистериите на човечката природа, дури и додека сте опуштени, гледањето детективски филмови може да биде само...

7 работи што не знаете дека ги правите бидејќи сте високо...

Интелигенцијата отсекогаш била оспорувана категорија бидејќи науката секогаш се труди да ја измери според стриктни правила и прописи. Децата чиј скор е солиден на тестови...

7 нешта кои ги правите бидејќи сте високо интелигентни

Интелигенцијата отсекогаш била оспорувана категорија бидејќи науката секогаш се труди да ја измери според стриктни правила и прописи. Децата чиј скор е солиден на тестови...

Бајките ја развиваат интелигенцијата кај децата

Ако сакате детето да ви биде умно читајте му бајки. А, доколку сакате да биде уште поумно читајте му уште повеќе бајки – велел...

Интелигентните луѓе легнуваат доцна, оставаат хаос и зборуваат гласно

Кога бевме деца ако направевме хаос во домот, редовно нè опоменуваа дека тоа е погрешно оти сè треба да биде во совршен ред. Моравме да...

Научниците докажаа, интелигенцијата ја наследуваме од нашите мајки

Без разлика дали на вас ви се допаѓа или не, според најновите истражувања, колку сте паметни зависи од интелигенцијата на вашата мајка. Познато е дека...
- Advertisement -