8.2 C
Skopje, MK
Thursday, November 21, 2019
Тагови здрав живот

Таг: здрав живот

Техники кои помагаат за намалување на стресот

Стресот е дел од секојдневниот живот на човекот, особено ако доаѓате од Македонија. Интензитетот е секогаш различен, а катализатор може да биде обичен разговор,...

Оброци за подобра хормонална рамнотежа

Правилното комбинирање на намирниците и нивната разновидност е клуч за правилното функционирање на тироидната жлезда. Со следното еднодневно мени можете да ја зајакнете тироидната жлезда. Добро...

Како безболно да се откажете од кофеинската зависност за 5 дена

Станува збор за промена на навиките и за репрограмирање на мозокот. Кофеинот е неверојатен. Ве буди, ви дава енергија за вежбање, ви помага да се...

Тајните на успехот на хроно исхраната

Кога станува збор за диети, исхрана и нутриционизам, се поприсутен тренд е хроно исхраната. Причината за популарноста и тајната на оваа исхрана се крие во...

Магдонос за здравје и вкусно јадење

Старите Грци магдоносот го сметале за света билка и победниците на Олимписките игри ги украсувале со него, Римјаните пак со магдонос ги хранеле гладијаторите...

Тибетанска гимнастика за подмладување на цело тело

Оваа интересна утринска гимнастика која трае само 5 минути, е доволна за секој ден да се чувствувате се подобро... Лесна и едноставна, тибетанската гимнастика се...

Храна која спречува многу болести

Недостатокот на физичка активност, нездравиот начин на исхрана како и долгочасовна и постојаната работа покрај компјутер влијае штетно на вашето здравје. За таа цел ви...

Овошје што мажите треба да го конзумираат за подобар сексуален живот

Според новото истражување чии резултатите се објавени во магазинот “The American Journal of Clinical Nutrition“, бобинките се овошје што го намалуваат ризикот од појава на...

Зошто ни е потребен магнезиумот?

Магнезиумот заедно со калиумот, калциумот и натриумот се основните елементи неопходни за правилно функционирање на организмот на човекот. Магнезиумот игра важна улога во работата...

Како правилно се пие вода

Човековото тело се состои од 50-70% на вода. Покрај тоа што пиењето на вода е потребно за извршување на секојдневните активности и функција на...
- Advertisement -