9 C
Skopje, MK
Saturday, May 30, 2020
Тагови здравје

Таг: здравје

Тајните на успехот на хроно исхраната

Кога станува збор за диети, исхрана и нутриционизам, се поприсутен тренд е хроно исхраната. Причината за популарноста и тајната на оваа исхрана се крие во...

Магдонос за здравје и вкусно јадење

Старите Грци магдоносот го сметале за света билка и победниците на Олимписките игри ги украсувале со него, Римјаните пак со магдонос ги хранеле гладијаторите...

Вирус наспроти бактерии: Кога е потребен антибиотик?

Koга е детето болно, единствена работа која ви е на ум е што побрзо да оздрави. Понекогаш на детето му е потребен антибиотик за...

Недостаток на железо во исхраната – превенција и совети за родителите

Железото е важна состојка за растот и развојот на детето. Железото помага целото тело да биде снабдено со кислородот од белите дробови и им...

Што го чисти организмот и е одличен избор на храна по...

По новогодишните прослави следи кратка пауза пред Божиќ кога повторно не очекува богата трпеза. Нутриционистот Бранислава Мирковиќ советува како да го исчистите организмот по...

Пет причини зошто портокалот е број 1 овошје за празниците

Ова освежувачко овошје претставува совршена ужина бидејќи е богато со минерали, витамин Ц и вода која не освежува, токму заради тоа и е добрeдојдено...

Капка маслиново масло за вкусна храна и здрав живот

Општо познато е дека маслинката т.н “дрво на животот“ е природен еликсир за здравје и убавина. Маслинките се богат извор на масла, минерали и витамините А,...

Знаете ли дека стресот влијае на кожата?

Стресот не влијае добро на нашето здравје, а ако сте под хроничен стрес наскоро може да очекувате и негативни последици на вашата кожа. Стресот...

Тибетанска гимнастика за подмладување на цело тело

Оваа интересна утринска гимнастика која трае само 5 минути, е доволна за секој ден да се чувствувате се подобро... Лесна и едноставна, тибетанската гимнастика се...

4 намирници кои го подобруваат расположението

Ако се чувствувате уморно, безволно и безенергија, следниве неколку намирници ќе ви го подобрат рапосложението и ќе го збогатат вашето мени. Производите кои ќе ви помогнат...
- Advertisement -