17 C
Skopje, MK
Thursday, September 24, 2020
Тагови здравје

Таг: здравје

Пливањето е најдобра анти-стрес терапија

Според Светската здравствена организација пливањето денеска е најпрепорачуваниот спорт во светот, што го потврдуваат и бројните придобивки кои вашето тело ги има по применување...

Опуштете се, научниците велат дека заборавањето е знак за интелигенција

Има луѓе кои особено се гордеат со своите одлични сеќавања, кои секако можат да бидат корисни во училиште или во социјални ситуации. Сепак, речиси...

Супермоќните гоџи бобинки

Природата ни дава многу плодови кои се добри за нашето здравје. Едни од нив се и гоџи бобинките. Растат на неколку делови од светот:...

Препознајте ги промените на телото

Според една древна кинеска медицина, видливите промени кои се појавуваат на телото можат да покажат со што се соочува една личност физички, како на...

Техники кои помагаат за намалување на стресот

Стресот е дел од секојдневниот живот на човекот, особено ако доаѓате од Македонија. Интензитетот е секогаш различен, а катализатор може да биде обичен разговор,...

3 здрави напитоци за подобар имунитет

Сите обожуваат да пијат смути, а тоа е токму поради можноста за мешање на состојки што ни се омилени. Без разлика дали ставаме зеленчук или...

Вежбање за време на бременост: бидете во форма 9 месеци

Физичката активност за време на бременоста помага полесно да ги поминете сите 9 месеци. Трудниците кои вежбаат имаат повеќе енергија, болката во пределот на грбот...

Оброци за подобра хормонална рамнотежа

Правилното комбинирање на намирниците и нивната разновидност е клуч за правилното функционирање на тироидната жлезда. Со следното еднодневно мени можете да ја зајакнете тироидната жлезда. Добро...

Како безболно да се откажете од кофеинската зависност за 5 дена

Станува збор за промена на навиките и за репрограмирање на мозокот. Кофеинот е неверојатен. Ве буди, ви дава енергија за вежбање, ви помага да се...

Како да го сочуваме видот ако цел ден сме пред компјутер?

Секoјдневната работа пред компјутер не е напорна физичка активност, но личностите кои секојдневно се соочуваат со работа пред компјутер се соочуваат и со голем...
- Advertisement -