6.9 C
Skopje, MK
Saturday, November 23, 2019
Тагови град

Таг: град

Стоби – градот на античката историја

Познат е фактот дека Македонија е земја која изобилува со природни убавини, но и е исто така земја богата со историја. Локалитетите кои ја раскажуваат...

Насмевни се, утро е

Познавам луѓе кои воопшто не ги сакаат утрата. Тоа за нив значи борба со алармот, прекривки кои те молат да останеш во кревет, затемнети...

Неверојатен град каде што луѓето живеат без пари, политика и религија

Ауровил. Звучи како град од Дизни филм, но во реалноста тоа е вистинско место во Јужна Индија. Во оваа бајковита земја, луѓето живеат без...

Струга, помалата ќерка на Охридското езеро

Струга, градот кој е лоциран на крајбрежјето на Охридското езеро, многумина го доживуваат како помалата ќерка на Охридското езеро. Убавицата која изгледа како постојано да...

Ако патот ве води кон Кавадарци, тогаш вреди да ги видите...

Летото тукушто дојде, а со тоа и ведриот дух за авантура или едноставно - ново доживување. Ако сте личност што сака да истражува, експериментира...

Гратче со четриесетина жители – вистински рај за душа

Мон Сен Мишел е мало гратче кое се наоѓа на карпест остров на еден километар од северниот брег на Франција, во устието на реката...

Единствениот град во светот кој е во сина боја

Мароканскиот град Чевчауен се наоѓа во северозападниот дел од Мароко, и во него живеат околу 40 илјади жители. Тој е познат како синиот град токму...

5 патувања кои ќе ви го променат животот

Патувањето на непознати дестинации секогаш прави одредена трансформација на нашата личност, на суптилен или на очигледен и траен начин. Патувањата ни нудат нови перспективи,...

Кодини – градот на близнаците

Малиот град во Индија, Кодини ја има најголемата концентрација на близнаци во светот. Во Кодини, град со околу 2000 жители има 250 пара близнаци. Во...

Архитектонско чудо во Кина- спектакуларен Лотус центар

Лотус центарот е модерно архитектонско чудо кое се наоѓа во кинескиот град Wujin. Во вештачкото езеро, кое се наоѓа во самиот центар на градот,...
- Advertisement -