22 C
Skopje, MK
Friday, September 25, 2020
Тагови велигден

Таг: велигден

Велики Четврток – денот кога ги бојадисуваме велигденските јајца

Денеска е денот кога домаќинките ги вапсуаат првите велигденски јајца, стануваат рано наутро пред изгрејсонце. Прво што прават е да каснат малку леб, потоа се вртат исток,...

Поинакви идеи за украсување на велигденските јајца

Се наоѓаме на самиот праг пред најважниот верски празник во православниот календар Велигден. Христијанските верници на овој ден го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог...

Направи сам: Платнени салфетки за празник

Велигденските традиции вклучуваат гости и богата трпеза. А на секоја трпеза салфетките се задолжителен дел. Украсните или тематски салфетки ја разубавуваат масата. Дозволете си...

Интересни традиции за Велигден

Велигден е најголемиот христијански празник. Традицијата кај сите е иста, се бојадисуваат јајца, се седи на богата трпеза, се оди во црква, семејството се...

Православните христијани денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Велигденски декорации во боите на пролетта

Велигденските празници  период за славење со членовите на семејството и пријателите. Покрај вапсаните јајца, задоволството се зголемува кога домот пригодно се декорира со предмети и...

Легендите за црвените велигденски јајца

Обичајот вели дека првите јајца кои ќе бојадисаме за Велигден треба да се црвени. Но, зошто токму во црвена боја? Имено, се смета дека...

Техники за фарбање на велигденски јајца

Следните неколку дена ќе бидат во знакот на подготовките за големиот христијански празник, Велигден. Се разбира, празникот никако не смее да помине без убави,...

Како да се преживее понеделникот?

Уште еден понеделник и вечното прашање, како да се преживее првиот работен ден од неделата? Го имаме одговорот, воопшто нема да биде напорно и...

Нова техника за најубави велигденски јајца

Големиот празник Велигден полека наближува, а овој период е идеален да почнете да размислувате како ќе ги обоите јајцата. Дури и традиционално да применувате некоја...
- Advertisement -