Среќен роденден на 25 различни јазици

0

Роденденот е најубавиот ден во годината, ќе се согласите сите. Без него нема да има прослава на ништо друго, тоа е денот кога сме се родиле и без разлика што велат луѓето – секогаш треба да се честита овој ден.

Сите имаме пријатели надвор од земјава, ги запознаваме на патувања, на одмор или преку работа.  Како и да е, важно е на сите тие луѓе да има честитаме роденден и да им го направиме денот посебен на нивниот мајчин јазик.

Затоа, ние решивме(со помош на интернет) да ви кажеме како се вели “Среќен Роденден” на 25 јазици.

 1. Арапски – Eid milaad saeed
 2. Австрија(Виена) – Ois guade winsch I dia zum Gbuadsdog
 3. Азербејџан – Ad gununuz mubarek(за повозорасни луѓе)/Аd gunun mubarek(за помлади од вас)
 4. Бенгали(Бангладеш/Индија) – Shuvo Jonmodin
 5. Камбоџа – Som owie nek mein aryouk yrinyu
 6. Aлбанија – Urime ditelindjen
 7. Каталонија – Per moltsanys/ Bon aniversari / Moltes Felicitats
 8. Африка – Veels geluk met jou verjaarsdag
 9. Кина(Шангај) – San ruit kua lok
 10. Данска – Tillykke med fodselsdagen
 11. Есперанто – Felichan Naskightagon
 12. Eстонија – Palju onne sunnipaevaks
 13. Грција – Еytyxismena Genethlia
 14. Германија – Alles Gute zum Geburtstag
 15. Хаваи – Hau oli la hanau
 16. Унгарски – Boldog szuletesnapot
 17. Англиски – Happy birthday
 18. Јапонски – Otanjou-bi Omedetou Gozaiimasu
 19. Италијански – Buon Cumpleani
 20. Литванија – Daudz laimes dzimsanas diena
 21. Полски – Wszystjiego Najlepszego
 22. Романски – La multi ani
 23. Словачки – Vsetko najlepsie k narodeninam
 24. Словенечки – Vse najboljse za rojstni dan
 25. Турција – Dogum gunun kutlu olsun

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум,задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.