Споредувањето со другите е убиец на среќата

0

Матје Рикар е тибетански будистички монах, кој, според истражувањата, е најсреќниот човек на светот.

Оваа „титула“ му ја доделиле научниците од Универзитетот во Висконсин по 12-годишна студија во која го скенирале мозокот на луѓето додека медитирале. Според нив, кај 70-годишниот Рикар, скенирањата покажале дека деловите од неговиот мозок задолжени за свест, внимание, учење и помнење во моментот кога се спомнувала сочувствителноста, произведувале ниво на гама бранови што до сега не се забележани во научната литература.

kissing_kiss_mood_love_sexy_1920x1080

Ама, во интервју за списанието GQ, Рикар открил нешто многу важно поврзано со среќата:

„Споредувањето со другите е многу штетно. Споредувањето е убиец на среќата!“
При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар