Скриениот град под Нотингам

0

Нотингам е град со тајна: под рестораните, продавниците, куќите, трговските центри и пабови лежи скриен свет на пештери и тунели.

За посетителите е најдобро познат заради Робин Худ, легендата од шумата Шервуд, но Нотингам е исто така дом на повеќе од 500 пештери направени од човечка рака.

p03fghdh

Првите податоци за лавиринтот под овој град датираат од 9-тиот век кога областа била наречена „Tigguo Cobauc“, што на англо-саксонски би значело местото со пештери. Името му го дал калуѓер кој патувал по земјата и ги охрабрил луѓето да почнат да живеат во пештерите.

1200 години подоцна, ова име се уште може да се користи, заради тунелите под градот. The City of Caves или Градот на пештерите, стана отворен за јавноста и посетителтие на Нотингам, а се наоѓа веднаш под Broadmarsh трговскиот центар.

p03fggqbp03fggn4p03fgghqp03fggsjp03fggc6p03fgg6f

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.