Сите домови и палати на кралицата Елизабета

0

Како што доликува за едно кралско семејство, кралицата Елизабета Втора има дом за речиси секоја пригода. Некои од овие имоти ги добила со титулата, додека другите ги наследила.

Погледнете ги 6-те кралски и приватни имоти во сопственост на кралицата Елизабета.

Седиште: Бакингемската палата
Сопственост на круната, палата која се наоѓа во градот Вестминстер и припаѓа на владеачкиот монарх во тоа време, традиција која датира од 1837 година. Таа има вкупно 775 соби, вклучувајќи 19 државни соби, 52 кралски и гостински спални, 188 спални на персоналот, 92 канцеларии и 78 бањи. Посетителите, всушност, можат да патуваат низ неколку државни простории во палатата во одредени периоди од годината.


Државниот дом: Замокот Виндзор
Кралицата се преселила тука прво со својата сестра, Маргарет, за време на Втората светска војна од безбедносни причини. Денес, кралицата ја посетува оваа локација за време на викендите. Како и со Бакингемската палата, Виндзор е дом на кралицата Елизабет сè додека владее. Таа опфаќа 13 хектари и може да се пофали со 1.000 соби, што го прави најголемиот замок во светот.


Шкотскиот престој: Светилиштето Светород

Единбургската палата е местото каде што кралицата останува за време на нејзините посети во Шкотска, обично првата недела од летото. Првично била основана како манастир во 1128 година.

Летен дом: Замокот Балморал
Балморал е приватен имот што припаѓа на кралицата, исто така во Шкотска. Таму таа поминува многу недели на крајот од секое лето и се претпоставува дека е нејзина омилена.

Дом за празници: Сандрингем имот
Прекрасен приватен дом за кралицата, Сандрингем често се користи за забави во празничниот период. Тоа е, исто така, каде Меган Маркл и принцот Хари можеби ќе го поминат Божиќ оваа година.


Ирска резиденција: Замокот Хилсборо
За време на нејзините посети во Северна Ирска, кралицата живее во Хилсборо. Тоа е, исто така, официјалната резиденција на државниот секретар на Северна Ирска. Изграден во 1770-тите, домот е опкружен со 100 хектари бујна зелена градина.

Извор: harpersbazaar.com

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.