Што значат имињата на светските градови?

0

Српскиот сајт Kurir објави превод на имињата, т.е нивното значење на дел од светските градови.

Кандахар(Авганистан) – Александар Велики

Лисабон (Португалија) – Безбедна лулка

Берлин(Германија) – Mочуриште

Тирана (Албанија) – Дневник

Луанда (Ангола) – Данок

Буеонс Аирес (Аргентина) – Добар ветер

Виена (Австрија) – Белата тврдина

Дака(Бангладеш) – Малку заоблено дрво

Брисел (Белгија) – Куќа во мочуриштето

Сараево (Босна и Херцеговина) – Двор, палата

Рио де Женеиро (Бразил) – Река Јануари

Софија(Бугарија) – Мудрост

Богота(Колумбија) – Свети Јаков од плодна земја

Копенхаген(Данска) – Комерцијално пристаниште

Каиро(Египет) – Победник

Акра(Гана) – Мравки

Гватемала Сити(Гватемала) – Градот на шумите

Будимпешта(Унгарија) – Водена печка

Делхи(Индија) – Праг

Џакарта(Индонезија) – Комплетна победа

Даблин(Ирска) – Црн базен

Рим(Италија)-Силен, храбар

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот