Што слушавме во ’94та во сабота навечер?

0

Сигурно многумина ќе се потсетат на песната која беше огромен хит во 90те, а официјално беше објавена бо 1993 година. Станува збор кавер верзијата на Whigfield која беше една од најслушаните песни на сите времиња. Напишана од Larry Pignagnoli и Davide Riva, во продукција на Pignagnoli.

Веднаш се искачи на првото место на британската сингл листа, каде претходните 15 недели доминираа  Wet Wet Wet со “Love Is All Around”.

Во 1994 година беше запишана во Гинисовата книга на рекорди како прва песна во музичката историја која веднаш била позиционирана на првото место, без да застане некаде пониско на топ листата.
Инау, оригинално, “Saturday Night” е песна ма шкотскиот поп рок бенд Bay City Rollers.

Ве потсетуваме како звучеше песната преку видео:

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот