Шарените подови во Барселона

0

Која е првата асоцијација што ви паѓа на памет кога ќе се спомне Барселона?
Гауди, Саграда Фамилиа, Пикасовиот музеј, фудбалот, одличната храна… Би можеле цело деноноќие да набројуваме бидејќи шпанската убавица крие толку богатства што не остава да издвоиме само едно.

Кога луѓето помислуваат на овој прекрасен град, мислат на сè за Барселона, но не и на подовите. Ако ова ви звучи малку чудно, само сетете се дека Шпанија е позната по мозаиците, а токму Барселона ги има најубавите мозаични и најшарените подови на целиот свет.

Младиот германски форограф Себастијан Ерас направи еден одличен фото проект за барселонските подови. Ве носиме токму таму, во срцето на Каталонија. А ако, следно патот ве носи кон Барселона, не заборавајте да го погледнете секој под каде и да влезете.

barcelona_podovi (7)
barcelona_podovi (8)
barcelona_podovi (9)
barcelona_podovi (10)
barcelona_podovi (11)
barcelona_podovi (12)
barcelona_podovi (13)
barcelona_podovi (14)
barcelona_podovi (15)
barcelona_podovi (16)
barcelona_podovi (17)

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот