Седумдесет годишниот фински претседател стана татко по трети пат

0

Финскиот претседател Саули Нинисто стана првиот фински претседател кој добил дете за време на претседателската функција.

Сопругата на Саули, Јени Хаукио роди машко дете.

Соопштенијата велат: „ Таткото кој беше присутен на породувањето вели дека мајката и детето се во одлична состојба.“

Претседателот и неговата сопруга стапиле во брак во 2009 година. Ова дете е негово трето дете, додека на неговата сопруга прво.

Финскиот претседател, кој ја загуби неговата сопругата во сообраќајна несреќа во 1995та година, минатиот месец по втор пат го доби шестгодишниот мандат.

Извор: stil.kurir.rs

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.