Сè што треба да знаете за еспресото

0

Ако сте вистински љубител на кафето, тогаш со часови можете да зборувате на оваа тема, да објаснувате за изгледот, начинот на подготовка, кога е најдобро да се пие и на кој начин… Посебно кога станува збор за еспресото кое има посебен вкус. Ако го нарачате во некое кафуле и не ви се допадне неговиот вкус, тогаш исто како да не сте пиеле кафе. Понекогаш навистина може да има лош вкус, чуден мирис и изглед. НО тоа не значи дека станува збор за лошо кафе, туку само за различен вкус и начин на подготовка.

Токму затоа, во продолжение, прочитајте неколку факти за овој вид кафе кои ќе ви помогнат да го разберете неговиот вкус.

Кога е измислен приоритетот, се јавила потребата за брза подготовка на кафе

Времето на подготовка зависи од апаратот и видот на кафето, но повеќето се подготвуваат за помалку од 30 секунди.

Не постои правило за тоа каков мора да биде вкусот

Изразот еспресо всушност се однесува на општиот метод на подготовка на кафето, а тоа значи дека постојат различни опции кога станува збор за вкусот.

Еспресото може да се направи од кој било вид кафе

Пржилниците за кафе обично развиваат заштитна мешавина кафе (по нивна препорака и рецепт) која треба да се користи во апаратот за еспресо, меѓутоа ниту еден вид кафе не е забранет, како што се мисли. Понекогаш, кафулињата нудат неколку видови еспресо, за да го нагласат различниот вкус, но во главно не можете да пронајдете повеќе од две – три опции.

Добро промешајте пред да го испиете

Понекогаш пред да го испиете, во лажицата ќе забележите кајмак, како последица на комбинацијата со врела вода. Тешко е да се каже дали тоа е знак на добра или лоша подготовка, но бидејќи секогаш има горчлив вкус, промешајте, па испијте.

Иако не е потребно, повеќето луѓе еспресото го пијат брзо

Некои келнери ќе ви кажат дека имате точно 15 секунди пред еспресото да отстои и да се наталожи, меѓутоа не е потребно веднаш после подготовката да го испиете. Ако е многу врело нема да можете да почувствувате неговиот вкус, затоа слободно почекајте да малку да се олади.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот