Примадоната Елина Гаранча ќе го отвори Охридско лето

0

Оперската дива Елина Гаранча од Латвија ќе го отвори годинашното издание на Охридско лето. Оваа примадона на 12-ти јули на Античкиот театар ќе настапи со оркестарот на Македонската опера и балет, со кој ќе диригира Ион Марин од Австрија, еден од моментално најпознатите и најдобри диригенти со светска слава.

Годинава на фестивалот ќе учествуваат  800 врвни уметници, од 18 држави.

Во програмата се повеќе од 50 музички настани и голем број театарски претстави, изложби и промоции.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот