Приказната на Душица и Chupa Chups

0

Приказната на Душица и Chupa Chups продолжува понатаму. Секој ден е различен од претходниот, исполнет со многу забава и многу детски лудории.

Душица на своите другарчиња додека е на прошетка во парк или Градскиот трговски центар, ја раскажува приказната за најубавото лижавче на светот.

дали знете дека…

Првото Chupa Chups лижавче е направено во далечната 1958 година, пред точно 60 години кога Ерик Бенет решил да направи промена, причина заради која седнал и размислил што е тоа штo e тоа што му недостига на светот?

„Тоа треба да биде нешто кое ќе изгледа како да јадете бонбона на вилушка“.
Токму таа идеја го донесе на свет првото лижавче. 60 години подоцна, Chupa Chups e омилениот производ на децата низ светот.

За да биде уште поинтересна и повпечатлива приказната за Chupa Chups, познатиот уметник Салвадор Дали го насликал првото лого во 1969 година.

Ако Лајка беше првото куче што отпатува во вселената, Chupa Chups се првите лижавчиња кои беа лансирани во вселената во 1995 година.

Многу интересни приказни и случки од историјата на Chupa Chups ќе раскажува Душица, носејќи ја и својата Chupa Chups приказна, дотерана од Fashion Group Macedonia и La Dama, секогаш и секаде таа е присутна со насмевка.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.