Претставата „Кралски Игри“ во Битолскиот театар

0

Во народниот театар во Битола, на 4-ти март премиерно ќе биде изведена претставата „Кралски игри“ од рускиот драматург Григориј Горин, во режија на Љуочо Георгиевски.

Претставата ја опишува жедта за власт на кралот на Англија, Хенри Осми. Преведена е од руски на македонски јазик од Оливера Павловиќ, а музиката е на Марјан Неќак. Сценографија на Валентин Светозарев, а костимографијата на Андреј Ѓеорѓиевски.

Во претставата улоги имаат актерите: Слободан Степановски, Соља Михајлова, Викторија Степановска/ Јанкуловска, Катерина Аневска, Борис, Чоревски, Митко. С. Апостоловски, Иван Јеречиќ, Борче Ѓаковски, санда, Грибовска, Душко Јовановиќ, васко Мавровски, Никола Пројчевски, Петар Спировски, Јулија Стефановски, Александар, Стефановски, а главната улога ја толку Петар Гако.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот