Погледнете како изгледа радијацијата

0

Скоро и да нема личност на овој свет која не е свесна за катастрофалното влијание на радијацијата врз живите суштества и животната средина. Овој тивок и невидлив убиец може да претвори цели населби и градови да бидат ненаселиви со години.

Екипата која стои позади Youtube каналот Cloudylabs направиле видео клип на кој јасно може да се види како парче ураниум емитува радијација. Тим од научници во посебна просторија на температура од -40 степени целзиусови, ставиле парче ураниум, кој потоа го прелиле со алкохол за да ја снимат радијацијата која се испушта при процесот на распаѓање на овој радиоактивен материјал.

Погледнете го видеото кое го прикажува овој процес.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.