5 Основни правила кои ќе ви помогнат да губите и до 3 килограми неделно

0

Сите знаеме дека правилниот начин на исхрана, внимавање на количините na маснотии, како и ограничениот број на оброци помагаат при регулирање на телесната тежина. Диетите, секако имаат дејство, но во многу случаи тоа е краткотрајно и за жал многу тешко и напорно.

Постојат 5 основни правила кои доколку редовно се применуваат, килограмите ќе почнат да се намалуваат, вие ќе се чувствувате полесно, а нема да ви биде мачно за изведување.

  1. Пред секој оброк напијте се 2 чаши вода.

15 минути пред оброкот, оваа количина на течност ќе помогне за забрзување на метаболизмот и храната ќе се свари правилно.

Наутро можете да испиете чаша вода со лимон и лажица мед за детоксикација на организмот. Ефектот ќе го почувствувате веднаш.

  1. Појадок кефир и ленено семе потполно ќе ги прочисти цревата од масни наслаги, слуз, паразити, а во меѓувреме потполно ќе ја сочува цревната флора.
  2. Половина грејпфрут пред ручекот е одлично решение за топење масти.
  3. Џвакајте ја храната целосно. Просекот на еден залак нека биде најмалку 30 пати.
  4. Цимет и мед. Во зовриена вода, ставете половина лажичка цимет и поклопете на половина час. После тоа додадете една лажичка мед. Половина испијте пред спиење, половина наутро на празен стомак. Практикувајте го ова секој ден, еден месец.

За почеток, доволно е да примените неколку од овие правила. Промената ќе ја почувствувате за многу кратко време.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.