Патување на Јадранот- неисцрпната убавина на Брела, Хрватска

0

Летото ве тера да се чувствувате слободни, да размислувате за убави работи кои ќе ве направат среќни, посакувате да патувате на места кои досега не сте ги посетиле, да откривате нови места…

Токму  една таква дестинација ви презентираме во продолжение. Се наоѓа блиски до нас, а голем дел од луѓето никогаш не ја посетиле.

Станува збор Брела во Хрватска, мало место кое се наоѓа на Макарска Ривера.

13672422_10210513686546267_1907692131_n

Водата е кристално чиста, долгите песочни плажи се простираат по краjбрежјето во должина од шест километри. Mирисот и убавината на густа борова шума само го дополнуваат чувството на убавина.

Во Брела има бројни пешачки зони кои одлично кореспондираат со старите населби, стариот град со автентична архитектура на која се посебно горди Далматинците. Патот ве води се врвот на планината Биоково.

Makarska-02__1468315925_77.29.53.35

Заради големото културно и природно наследство, улогата на Брела е многу голема во развитокот на туризмот на Макарска ривиера.

585555_d97eb39193a7c5ae80426abbf67232a9_large__1468315837_77.29.53.35

Овде можете да најадете удобно сместување, да ја пробате далматинската кујна, да го вкусите убавото вино и љубезноста на Даламатинците која секогаш ја изразуваат преку песна.

brela-bor__1468315761_77.29.53.35

Дестинација која би било убаво да ја имате на вашата туристичка мапа, Брела – Хрватска.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.