Ова е најбрзиот и најмоќниот автомобил на светот

0

Познатиот бренд за автомобили „Bugatti“ може да се пофали со произведување на најмоќниот автомобил на светот. Автомобилот Chiron чини 2.6 милиони долари и изгледа фантастично.

Покрај изгледот, она што го издвојува е и брзината, поточно 1500 коња благодарение на W6 моторот од 8 литри, што всушност би значело два V8 мотори споени да работат паралелно.

Резултат?
Забрзување од 2.5 секунди до 100! Отприлика како Formula1. Се разбира, максималната брзина е органичена електронски, бидејќи во спротовно автомобилот би „полетал“.
Од компанијата известија дека ќе произведат само 500 Chiron модели, па подобро побрзајте да резервирате и еден „летечки“ автомобил за себе.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.

Остави коментар