ОТСЕГА ТРЧАЊЕТО ДОБИВА НОВ ОБЛИК

0

Скопје, 01.04.2016: По повеќе од една година, од кога компанијата Nike усшешно го претстави новиот револуционерен концепт LunarEpic FlyKnit, денес дизајнерите на компанијата ги креираа првите LunarEpic FlyKnit длабоки патики за трчање, прилагодени на сите клучни потреби на тркачите.
Nike LunarEpic FlyKnit, единствентите длабоки патики за трчање во светот, ви овозможуваат потполна слобода и движење на стопалата и зглобот, нагласувајќи го природното движење и чувство на флуидност во текот на трчањето. Оваа иновативна Nike патика е направена од посебно лесни FlyKnit ткаенина со супериорна мекост, која на стапалата овозможува неопходно движење во текот на трчањето.

nike 2

Заблагодарувајќи на најновата технологија користена во изработката, дизајнерот успеал успешно да ги спои двата вида на пени кој го олеснуваат самото движење и овозможуваат флексибилност, која е сега веќе карактеристика на традиционалната Lunarlon структура. Посебен жар на овај модел дава и гумениот ѓон изработен од Lunarlon пена со ласерски, геометриски линии инспирирани од отисоците од стапалата.

nike 3

Први да ги пробаат Nike LunarEpic FlyKnit во Македонија имаа можност, маратонецот и предводник на NRC Кокан Ајаноски, Искра Јовановска, како и членовите на Nike+Run Club (NRC), Андреа Петковска и Кирил Стефановски.
“Трчав 12 км и одлично се покажаа патиките, супер меки и удобни. Ова е вистинска револуција во трчањето. Пријатно се чувствував, како да трчам по облаци! Неверојатни перформанси !” – изјави најдобриот маратонец Кокан Ајаноски.

najk 5
“Патиките се лесни и прилагодливи. Стапалото во нив е удобно. Дизајнот е елегантен и привлекува внимание. Би ги користела за должини до 10 км.”- беа импресиите на Искра Јовановск oд “Skopje Night Running”.
Високонаменските Nike LunarEpic FlyKnit, прилагодливи сè на секое движење и идеални сè како на долги, така и на спринтерски тркачки патеки.
Заинтересираните љубители на трчањето, ќе имаат можност LunarEpic FlyKnit патиките да ги купат и кај нас, ексклузивно во Nike Shop,2 кат во Скопје Сити Мол.

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот