Откриена е песната која го намалува стресот кај луѓето

0

Тоа што го знаеме  е дека музиката позитивно влијае на здравјето на луѓето. Научниците открија која е песната која тоа го прави најдобро.

Доктор Дејвид Луис – Хоџсон од интернационалната лабораторија „Mind lab“, изјавил дека една песна посебно влијаела на релаксацијата на учесниците во истражувањето, односно се издвоила од останатите песни кои има биле пуштани.

Станува збор за песната „Weightless“ на Marconi Union која ја намалила анксиозноста за 65%, а влијаела и на смирување на физиолошките состојби кај луѓето смирувајќи за 35%.

Така што, следниот пат кога ќе се чувствувате вознемирени и анксиозни, ова е песната која треба да си ја пуштите.

При објавување материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.