ОСКАРИ 2018 – комплетна листа на добитници

0

Вчера вечер се одржа јубилејното 90.издание на Оскарите. Филмот кој доби најмногу статуетки е „The Shape of Water“ на режисерот Guillermo del Toro. Уште една церемонија за паметење е зад нас, очекуваните Оскари беа доделени, а имаше и неколку изненадувања.

Во продолжение, погледнете ја комплетната листа на добитници.

  • Најдобар актер во споредна улога:

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – ПОБЕДНИК!
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

  • Најдобра шминка и фризура:

Darkest Hour – ПОБЕДНИК!
Victoria & Abdul
Wonder

  • Најдобра костимографија:

Phantom Thread – ПОБЕДНИК!
Beauty and the Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria & Abdul

  • Најдобар документарен филм

Icarus – ПОБЕДНИК!
Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages)
Last Men in Aleppo
Strong Island

  • Најдобар звук

Dunkirk – ПОБЕДНИК!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

  • Најдобара продуцентска изведба

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

  • Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје

A Fantastic Woman –ПОБЕДНИК!
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

  • Најдобра актерка во споредна улога

Allison Janney, I, Tonya -ПОБЕДНИК!
Mary J Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

  • Најдобар краток анимиран филм

Dear Basketball – ПОБЕДНИК!
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

  • Најдобар долгоматражен анимиран филм

Coco – ПОБЕДНИК!
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

  • Најдобри визуелни ефекти

Blade Runner 2049 – ПОБЕДНИК!
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

  • Најдобра монтажа

Dunkirk – ПОБЕДНИК!
Baby Driver
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Најдобар краток документарен филм

Heaven Is a Traffic Jam on the 405 -ПОБЕДНИК!
Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

  • Најдобро адаптирано сценарио

Call Me by Your Name – ПОБЕДНИК!
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

  • Најдобро оригинално сценарио

Get Out – ПОБЕДНИК!
The Big Sick
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Најдобра кинематографија

Blade Runner 2049 – ПОБЕДНИК!
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

  • Најдобар резултат

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Dunkirk
Phantom Thread
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Најдобра песна

Remember Me, Coco – ПОБЕДНИК!
Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman

  • Најдобар режисер

Guillermo del Toro, The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

  • Најдобар актер

Gary Oldman, Darkest Hour – ПОБЕДНИК!
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

  • Најдобра актерка

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – ПОБЕДНИК!
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

  • Најдобар филм

The Shape of Water – ПОБЕДНИК!
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.