Обновете ги уништените алишта

0

Сигурно мислите дека на уништената и избледена облека и нема спас, особено кога се флеки во прашање, но овие 10 трикови ќе ви го докажат спротивното….

1. Спречете го избледувањето на џемперите
Џемперите од кашмир и волна исто така избледуваат без оглед на високо квалитетниот материјал од кои се изработени. Спречете го нивното избледување со тоа што ќе ги ставите во замрзнувач во текот на целата ноќ.
54997e2d9be5c_-_hbz-cosmo-hacks-sweaterfreezer-lg

2. Спречете го лошиот мирис на фармерките
Преку ноќта оставете ги фармерките во кеса и во замрнувачот. Тоа ќе ја уништи секоја бактерија и неубавата миризба што се задржала на долго носените фармерки. Притоа, не треба да се грижите за нивното избледување.
54997e2756acc_-_hbz-cosmo-hacks-freezerjeans-lg

3. Отстранете ги флеките од вода на кожните чизми
Ако чизмите ви се уништени од вода или снег употребете мала четка и Винегер- средство за отрстанување на флеките. Четката нека биде помека и внимателно тријте ги чизмите. Потоа оставете да се исушат.
3

4. Отстранете ги флеките од дезодоранс
Флеките од дезодоранс се чести и може да се задржат на блузите подолго време.
Закачете ја блузата на закачалка, направете малку сапуница со било кое средство и поминете ги флеките. Оставете да се исуши и потоа ставете ја во машина за перење.
54997e26be345_-_hbz-cosmo-hacks-deodorant-lg

5. Испрскајте вотка на облеката за свежа миризба
Ако немате доволно време за перење на облеката што денес сакате да ја облчете, испрскајте вотка за освежување на мирисот и уништување на бактериите на облеката. Потоа оставете да се исуши.
54997e2f4070f_-_hbz-cosmo-hacks-vodka-lg

6. Отстранете ги флеките од шминка- пудра на облеката
Ако случајно блузата се залепила на пудрата од лицето, флеката отстранте ја така што ќе употребите пена за бричење пред да ја ставите  блузата во машина за перење.
54997e2c0a6b4_-_hbz-cosmo-hacks-shavingcream-lg

7. Отстранете ги флеките од карминот
Употребете го спрејот за коса (лак), за отстранување на флеки од кармин на облеката. Испрскајте ја облеката на местото на карминот, оставете неколку минути  да се исуши и потоа ставете ја во машина за перење.
54997e27dca9c_-_hbz-cosmo-hacks-lipstick-lg

8. Зацрвтете ги очилата за сонце
Ако држачите на очилата ви се олабавиле, ненесете безбоен лак за нокти. Ова привремено ќе ги зацврсти.
54997e2d1e7ab_-_hbz-cosmo-hacks-sunglassesnailpolish-lg

9. Зачувајте ги копчињата на кошулата
Ако заблежите дека копчињата од кошулата не се цврсти и немате време пред излегување да ги зашиете, тогаш употребете безбоен лак за нокти што привремено ќе помогне.
54997e25ab1be_-_hbz-cosmo-hacks-buttonnailpolish-lg

10. Отстанете ги флеките на чевли од превртена кожа или (антилоп)
Ако ништо не може да ви помогне за овие флеки еве мал трик- употребете ја турпијата за нокти и полека поминете ја површината на која има флеки.
54997e29865b6_-_hbz-cosmo-hacks-nrm-1406302082-shoefile-lg

При објавување на материјали од порталот www.hybread.mk во друг медиум, задолжително наведете го изворот од кој е преземен текстот.